Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Web Tasarımı Nedir?

Web tasarımı nedir diye sorulan bir soruya vereceğimiz cevap: Tasarım fikirlerinin estetik çizgisinde, bir amaç için belli ilkeler tarafından yönlendirildiği, düzenlendiği ve bunların uygulamaya (tasarımın yazılıma) dönüşmesi işlemleridir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından ortaya aktif bir web sayfası çıkar. Web tasarımı (aktif web sayfası) uygulamasının ardından son kullanıcılar bir web tarayıcısı yardımı ile web üzerinden web sitelerine erişebilirler. Web tasarımı nedir sorusuna verebileceğimiz en kısa cevap bu olabilir. Peki detaylarıyla ele aldığımızda web tasarımı nedir? İyi bir web tasarımı nasıl olmalıdır? Anlatmaya başlayalım.

Web Tasarımı Nedir

Web Tasarım Unsurları
Tasarımın her dalında olduğu gibi web tasarımı içerisinde de belli ana hatlar oluşturularak çalışmalar yapılır. Bunları aşağıda kısa başlıklar halinde sizlere sunuyoruz, nitelikli bir çalışmanın ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz.

Düzen: Kullanılacak grafik ve makaleler belli düzende olmalıdır. Web sitelerinin önemli bir hedefi de kullanıcıların ilk bakışta aradıkları bilgiyi hızlıca bulmalarına yardım etmektir. Bu, tasarımın dengeli olması, tutarlılık göstermesi ve bütünlüğünü düzen içerisinde korumasıyla birlikte geçerli olabilecek bir durumdur.

Renk: Renk seçimi müşteri isteklerine ve amaca bağımlıdır; Bu basit bir biçimde sadece siyah-beyaz renklerle yapılabilmekle beraber web uyumlu renkler kullanarak da bir kişinin veya bir kuruluşun kişiliği, markası kendini ifade edebilir.

Grafikler: Web tasarımı için grafikler logo, fotoğraf, clipart veya simgeler biçiminde kullanılabilir. Kullanım kolaylığı açısından çok sıkışık bir yapıda olmamalı, sayfanın açılış hızını etkilemeyecek boyutta, web sitesinın içeriği ile uyumlu olmalı, uygun biçimde konumlandırılmalıdır.

Fontlar: Çeşitli yazı tipleri kullanımıyla bir web sayfasınin tasarım niteliğini artırabilirsiniz. Çoğu web tarayıcıları sadece “web-güvenli yazı tipleri” olarak bilinen fontları, okunaklı bir biçimde görüntüleyebilir, bu nedenle tasarımcı olarak yaygınca kabul edilen bu grup içerisindeki fontlarla çalışmaya özen gösterilmesi yararlı olacaktır.

İçerik: İçerik ve tasarım görsel ve metin yoluyla sitenin vereceği mesajı geliştirmek için beraber çalışabilir. Okuyucusunu şaşırtmak onlarda heves uyandırmak için istediklerini onlara vermek gerekir, bu şekilde kullanıcılar sitede daha çok vakit geçireceklerdir. Kullanacağınız yazılı metin daima ilgili ve yararlı olmalıdır. İçerikle alakalı anahtar kelimeler içermeli, arama motorları için optimize edilmeli ve uygun uzunlukta olmalarına özen gösterilmelidir..

Kullanıcı Dostu Web Tasarım Oluşturmak
Bir web sayfası geliştirirken, bir siteyi güzel ve görsel olarak etkileyici hale getirmek için web tasarım temel unsurlarıyla beraber daima son kullanıcıyı düşünmeniz gerekir. Kullanıcı dostu ara yüzler aşağıda sıraladığımız faktörlere dikkat edilerek rahatlıkla elde etmek mümkündür.

Navigasyon: Web tasarım sitesi mimarisi yapılandırılırken menüler ve diğer navigasyon araçları kullanıcıların web sayfasıne nasıl göz attıkları, nasıl arama yapmış oldukları göz önüne alınarak oluşturulmalıdır. Kullanıcılar için verimli, ihtiyaç duydukları bilgiyi bulmaya hedefli, sitenin içerisinde kolaylıkla hareket etmeye yardım edecek şekilde kurgulanmalıdır.

Multimedya: Tasarımda ilgili video ve ses uyaranları kullanıcıların kolay ve hızlı bir biçimde anlayış geliştirmesine, bilgileri kavramasına yardımcı olabilir. Bu durum web sitesinda daha fazla vakit geçirmeleri için ziyaretçileri teşvik edebilir.

Uyumluluk: Sayfanın doğru görüntülenmesini artırmak, her seferinde aynı performansı almak için; Farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde problemsiz çalışabilecek bir web sitesi tasarlamaya özen gösterin.

Teknoloji: Teknolojideki ilerlemelerden yararlanmak tasarımcılara daima taze, dinamik ve profesyonel web tasarımı içerisinde uygulayacakları izin, hareket ve yenilik katmak için özgürlük verir.

İnteraktif: Tasarım içerisine kullanıcı yorumları ekleyerek aktif kullanıcı katılımını ve kamuoyu katılımını artırın. E-posta formları ve e-bülten kayıtları sunarak ziyaretçinizi sürekli etkileşimde olduğunuz kullanıcılara dönüştürün.

Web Tasarımı Yaparken Çok Yönlü Düşünmeliyiz
Tüm bu bilgilerin ışığında web tasarım profesyonelleri olarak tatmin edici bir web tecrübesi için kusursuz bir kullanıcı dostu arayüz (UI/UX) dizaynı oluşturabiliriz. Kullanılacak tasarımı, kritik planlama ve analiz sürecinin ardından kullanımı basit, zarif ve sanatsal bir yapı haline dönüştürebiliriz. Tüm bunları yaparken bireysel veya kurumsal müşteri özelliklerine ve isteklerine dikkat etmeyi unutmamak başarıyı birlikteinde getirecektir.

Web tasarımı nedir sorusuna uzunca verebileceğimiz cevap ise budur. Bu kriterler eşliğinde nitelikli, sağlıklı çalışmakta olan ve kullanıcı dostu bir web sayfası elde etmek mümkündür.

https://www.miracgundogdu.com

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Mesaj Gönder
Benimle İletişime Geçin
Merhabalar.. Hangi konuda yardımcı olmamı istersiniz?