Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Dns Prefetch Nedir, Nasıl ve Nerede Kullanılır

DNS prefetch DNS adresini önceden çözerek web sayfalarını hızlandırmanın bir yoludur. Rel = dns-prefetch kullanımı, tarayıcının belirli bir alan adının açıkça çağrılmadan önce DNS’sini çözmesi gerektiğini işaret eder, biçiminde kullanılır. Bu kod temel olarak şöyle diyor: Bir alan adını çağırmadan önce çözmek istiyorum ve alan adı “maxcdn.Bootstrapcdn.Com”

dns prefect nedir

Amaç: Rel = dns-prefetch’in asıl amacı, sayfa kaynakları için farklı alanlar (birden çok dosya yükleme alanı) kullanırken web sitelerinin yükleme hızını artırmaktır. DNS arama sürelerinin gerçekleşme biçimini etkili bir biçimde koşullandırarak, sayfa yükleme hızında kazançlar elde edebilir. Bu işleme genellikle “DNS prefetching” denir.

W3C’deki tanımı: “Dns-önekleme bağlantı ilişkisi türü, gerekli kaynakları getirmek için kullanılacak bir kaynak belirtmek için kullanılır ve kullanıcı aracısının mümkün olduğunca erken çözmesi gerekir.” İncelemek için https://www.W3.Org/TR/resource-hints/#dns-prefetch

Rel = “dns-prefetch” nerde kullanılır?
Bir HTML belgesinin başlangıç alanında kullanılır. DNS çözünürlüğü, bir sayfanın yüklenme sürecinin olması gerekli olan bir parçasıdır. Hayatta kesin olan durumlar gibi DNS çözümlemesi de mutlaktır. Sayfa hızında etkili olan sebeplerden biri de yükleme sırasında kullanılan dosyaların birden çok etki alanından indirilmesidir. Birçok alan adı için yapılan DNS aramasının yükleme hızını etkilediğinden emin olabilirsiniz.

Bu, sayfa kaynaklarınızın üç alanda bulunması halinde, minimum üç DNS araması yapıldığı manasına gelir. On etki alanından kaynak yüklerseniz, en az on DNS araması yapmak durumundasınız. Bu nedenle, DNS isteklerini en aza düşürmek sayfa hızını yükseltmek adına son derece önemlidir (ancak malesef çoğunlukla göz ardı edilen bir detaydır).

DNS önişlemi nerde yararlı olur?
CDN bölgesinde sayfanızın yüklenmesi için kullanılmakta olan sürü js dosyanız olduğunu, ayrıca başka alan adında barınan js’yi (adsense, arama motoru optimizsayonu araçları, pazarlama araçları, vb.) çağırdığınız bazı 3. Parti öğelerinizin olduğunu varsayalım.

Normalde, böyle gerçekleşecek olası bir senaryoda tarayıcının hangi öğeleri ilk önce yüklemeye çalışacağını bilmiyorsunuzdur. Fakat bildiğiniz kesin şey, CDN’nizi kullanacağınızdır. Bu durumda, DNS önceden yükleme işlemi kusursuz sonuçlar verebilir, çünkü rel = dns-prefetch kullanarak önceden DNS’i çözüyorsunuz. Bunun anlamı, tarayıcı hangi dosyaları yüklerse yüklesin DNS önceden çözülmüş olacak, böylelikle kaynaklar daha hızlı yüklenir. DNS önkoşulları temelde, sayfanızın yüklenmesini şansa bırakmak yerine tarayıcıya “ipucu vererek” ne yükleyeceğini daha fazla kontrol etmenizi sağlar.

DNS önişleme nerde faydalı değildir?
Sayfa kaynaklarınızın bütünü, html’nizin tutulduğu aynı alanda bulunuyorsa. Tarayıcı HTML kaynağına erişmiş ise o alanın DNS adresini zaten çözmüştür. Tüm resimleri, komut ve css dosyalarını aynı alan adından çağıracaksak, alan adını bir daha çözmek mecburiyetinde kalmak mantıklı değildir. Hatta bunu yapmak zararlı olur. Herhangi bir dns-prefetch işlemini tanıtmaktan çok planlanmış bir sayfaya sahip olmak genellikle daha sağlıklıdır. DNS’yi önceden getirmeden yerine, sayfanızın aradığı etki alanlarını azaltmanın yollarını keşfetmek yararınıza olur. Bu durum herkes ve her site için mümkün olmasa bile, DNS önyükleme işleminden evvel şu üç soruyu kendinize sorun.

1. Farklı alanlarda sayfa kaynaklarımı barındırıyor muyum?

HTML dosyanız example.Com’da, CSS’iniz cdn.Example.Com’da ve resimleriniz xxx.Cdn.Com adresinden geliyorsa, bu durumda üç farklı merkezden kaynaklar kullanıyorsunuz ve hepsini tek merkeze getirmeyi düşünebilirsiniz. Bu alan adıyla ilişkili.

2. Kaynaklarım tekdüze bir şekilde mi çağırılıyor?

“Www.Example.Com” ve “example.Com” adı ile bir tane CSS dosyası çağırıyorsanız, bu dosyayı temizlemeniz ve tüm kaynakların www veya www olmayan sürümlerinden çağrılmasını sağlamanız gerekir. Aynı durum https-http için de geçerlidir. Bir https sitesinde http üzerinden gelen bazı kaynakları görmemiz oldukça fazla yaygın bir durumdur.

3. Kaynaklar için kullandığım alan adlarını azaltabilir miyim?

Sayfalarınızın yüklenen sayfada kullanılmayan şeyleri çağıyor olup olmadığını kesinlikle kontrol edin. Simgesel yazı tipleri, eklentiler, sosyal butonlar gibi şeyler her sayfada henüz kullanılmıyor fakat yine de çağırılmakta. Sayfalarınızın ne yüklendiğini öğrenin, farklı alan adlarından çağırılan dosyaları görmek için sayfa kaynağı görüntüleme aracını kullanabilirsiniz.

https://www.miracgundogdu.com

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Mesaj Gönder
Benimle İletişime Geçin
Merhabalar.. Hangi konuda yardımcı olmamı istersiniz?